کولر گازی چند هزار بخریم؟ این اولین سوالی است که هر خریدار کولر گازی مطرح می کند. مطرح شدن این سوال پیش از هر سوال دیگری نشان می دهد که مهم تریم مولفه ای که می بایست در خرید کولر گازی درنظر داشته باشید ظرفیت خنک کنندگی دستگاه است.

اگر ظرفیت خنک کنندگی کولر گازی از سطح نیازتان کمتر باشد، فضای موردنظر آنچنان که انتظار دارید خنک نمی شود. پس دستگاه کارایی لازم را نخواهد داشت. از سویی اگر ظرفیت خنک کنندگی از سطح نیاز شما بیشتر باشد، علاوه بر این که متحمل هزینه اضافی در خرید شده اید، مجبور هستید که زود به زود دستگاه را خاموش کنید تا از سرما یخ نزنید. همچنین مبالغ بالای فیش برق دور از انتظار نخواهد بود. همه این ها را مطرح کردیم تا نشان دهیم انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در ادامه همه آنچه که لازم است در انتخاب ظرفیت خنک کنندگی کولر گازی بدانید را فهرست کرده و نقش هر کدام را توضیح داده ایم.

در ابتدا قبل از آن که در مورد ظرفیت لازم کولر گازی صحبت کنیم لازم می دانیم که با انواع کولر گازی و معیارهای مهم در خرید هر کدام آشنا شوید . کولرهای گازی به چهار دسته کلی پنجره ای، اسپلیت، ایستاده و پرتابل تقسیم بندی می شوند. اگر فضای کوچکی دارید و بودجه نیز برایتان اهمیت دارد، پیشنهاد ما خرید کولرهای گازی پنجره ای یا پرتابل است. اگر قصد خنک کردن فضای بزرگ تری در منزل را دارید، پیشنهاد می کنیم کولر گازی اسپلیت خریداری کنید. البته این نوع کولرهای گازی در مقایسه با نوع پرتابل یا پنجره ای گران تر می باشند. در انتها اگر قصد خنک نمودن فضای بزرگ تری را دارید (همچون رستوران یا فروشگاهی بزرگ یا مسجد و یا مشابه این ها) می توانید کولر گازی ایستاده خریداری کنید که قدرت بالاتری در مقایسه با سه نوع دیگر معرفی شده دارند.

حال که با انواع کولرهای گازی آشنا شدید، به معرفی ظرفیت کولر گازی و عوامل موثر بر آن می پردازیم.

ظرفیت کولر گازی بر حسب BTU/h بیان می شود که (British Therminal Unit) واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تأسیسات برودتی و حرارتی است. در تعریف هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر به میزان یک درجه از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند. این واحد که به صورت مضربی از 1000 نشان داده می شود، در زمان خرید کولر گازی بیشترین چیزی است که باید روی آن دقت کنید و نشان دهنده میزان سرمایش دستگاه در واحد زمان است. برخی به اشتباه فکر می کنند که هرچه این واحد بیشتر باشد، دمای باد کولر نیز خنک تر است درحالی که دستگاهی که ظرفیت بیشتری داشته باشد، میزان سرمایی که وارد محیط می کند بیشتر است. برای محاسبه صحیح ظرفیت کولر گازی می بایست مساحت فضا را درنظر بگیرید. یک قاعده کلی آن است که اندازه اتاق تان را به فوت مربع محاسبه کنید. سپس آن را در عدد 30 ضرب کرده و سپس با عدد 2000 جمع کنید. به عنوان مثال فرض کنیم شما یک اتاق 20 متری دارید، اگر آن را به فوت مربع تبدیل کنید به عدد 215 می رسید. حال اگر این عدد را در 30 ضرب کنیم به عدد 6450 می رسیم که اگر به عدد 2000 اضافه کنید، 8450 بدست خواهد آمد. این بدین معنی است که یک کولر گازی با ظرفیت 9000 بی تی یو برای اتاق شما کافی خواهد بود. البته عدد بدست آمده تقریبی است که در ادامه می توانید ظرفیت مناسب برای متراژهای مختلف را در جدول زیر مشاهده کنید.

در تعیین ظرفیت کولر گازی چه عواملی را درنظر بگیریم؟

میزان رفت و آمد

ازجمله عواملی که می تواند نقش قابل توجهی در ثابت ماندن دمای محیط داشته باشد، میزان رفت و آمد افراد است. اگر میزان رفت و آمد در فضایی که در آن قرار دارید بیشتر باشد، می بایست کولر گازی با ظرفیت بالاتری انتخاب کنید.

آفتاب گیر بودن فضا

از دیگر عوامل مهم تأثیرگذار در میزان سرمایش کولر گازی می توانیم به آفتاب گیر بودن فضا اشاره کنیم. اگر فضای شما در اکثر موارد سایه است، بر اساس همان جدول ارائه شده، ظرفیت کولر گازی را انتخاب کنید. ولی چنانچه فضای شما به شدت آفتاب گیر است، باید میزان 1000 بی تی یو به ظرفیت فعلی انتخاب شده کولر گازی اضافه کنید.

فضاهای گرمازا

اگر قصد دارید کولر گازی را در محلی مانند آشپزخانه یا مجاور آن نصب کنید باید در نظر داشته باشید که این فضاها به دلیل پخت و پز و وجود اجاق گاز فضایی گرمازا محسوب شده و درنتیجه شما را مجبور به انتخاب ظرفیت بالاتری می کنند. پس در صورت نصب در موقعیت های یاد شده نیز، ظرفیت کولر گازی را اندکی بیشتر از اندازه محاسباتی درنظر بگیرید.

ارتفاع سقف

شاید از شنیدن این موضوع که ارتفاع سقف نیز می تواند در انتخاب ظرفیت مناسب تأثیرگذار باشد، تعجب کنید. اگر دقت کرده باشید ارتفاع بسیاری از مغازه ها و فروشگاه های امروزی بیشتر از حد معمول (3 متر) می باشد. پس اگر صاحب چنین فروشگاهی هستید، حتماً ظرفیت کولر گازی را اندکی بیشتر درنظر بگیرید.